ЕК ще публикува извънреден конвергентен доклад за България на 4 юни
Европейската комисия ще публикува извънреден конвергентен доклад за готовността на България за присъединяване към еврозоната на 4 юни 2025 г., потвърди говорител на институцията. Документът ще бъде част от пролетния пакет в рамките на Европейския семестър – цикълът на координация на икономическите политики в Европейския съюз.
Какво представлява конвергентният доклад?
Конвергентните доклади се изготвят от Европейската комисия и Европейската централна банка (ЕЦБ) и оценяват доколко държавите членки извън еврозоната отговарят на условията за въвеждане на еврото. Такива доклади се публикуват:
поне веднъж на всеки две години, или
по искане на държава членка, която желае да се присъедини към еврозоната.
В случая с България докладът е извънреден, което означава, че е изготвен по конкретно искане на страната ни.
Какви критерии се оценяват?
Докладът съдържа анализ на законодателната съвместимост с правото на ЕС и степента на икономическа конвергенция по четири основни критерия, установени в член 140 от Договора за функционирането на ЕС:
- Ценова стабилност – инфлацията трябва да е близка до тази на трите най-добре представящи се държави в еврозоната.
- Устойчива бюджетна позиция – държавата не трябва да е в процедура по прекомерен дефицит.
- Стабилен валутен курс – националната валута трябва да се е движила в рамките на нормалните отклонения на механизма ERM II поне две години.
- Сходни дългосрочни лихвени проценти – показателите трябва да са в съответствие с тези на държавите с най-стабилна ценова политика.
„Конвергентните доклади са обективен и задълбочен инструмент за преценка на готовността на дадена страна да приеме еврото. Те дават ясна представа за това доколко е постигната икономическа и правна конвергенция със стандартите на еврозоната“, се посочва в официалната информация на Европейската комисия.
Какво следва, ако оценката е положителна?
Ако резултатите от доклада са положителни, Европейската комисия ще внесе предложение до Съвета на ЕС, който:
- след консултация с Европейския парламент,
- след обсъждане в Еврогрупата,
- и със съгласието на държавните и правителствените ръководители на страните членки,
може да вземе решение за приемане на България в еврозоната и да определи конкретна дата за въвеждането на еврото.
Настоящото изложение има информативен и опознавателен характер. Изразява личното професионално мнение на авторите на сайта и не представлява конкретен съвет или консултация
Напиши коментар
Популярни публикации







