Граждански договор при получаване обезщетение за безработица

автор: Ваня Иванова

Има ли право на обезщетение от трудовата борса лице, на което в същото време му предстои работа по граждански договор?

 Има, ако изплатената сума по гражданския договор след приспадане на норматовно присъщите разходи е под МРЗ т.е за 2016  420 лв

Това е така защото:

Според чл. 54а от КСО, право на парично обезщетение за безработица имат лицата, за които са внесени или дължими осигурителни вноски във фонд "Безработица" най-малко 9 месеца през последните 15 месеца преди прекратяване на осигуряването и които:

  • имат регистрация като безработни в Агенцията по заетостта;

  • не са придобили право на пенсия за осигурителен стаж и възраст в Република България или пенсия за старост в друга държава или не получават пенсия за осигурителен стаж и възраст в намален размер по чл. 68а или професионална пенсия по чл. 168;

  • не упражняват трудова дейност, за която подлежат на задължително осигуряване по този кодекс, с изключение на лицата по чл. 114а, ал. 1 от Кодекса на труда или законодателството на друга държава.

Изплащането на паричното обезщетение за безработица се прекратява при: започване на трудова дейност,за която лицето подлежи на задължително осигуряване по КСО, с изключение на лицата по чл. 114а, ал. 1 от Кодекса на труда или законодателството на друга държава (чл. 54д. ал. 1 от КСО)

Според чл. 4 ал. 3 т. 5.КСО,  задължително осигурени за инвалидност поради общо заболяване за старост и за смърт са лицата, които полагат труд без трудово правоотношение и получават месечно възнаграждение, равно или над една минимална работна заплата, след намаляването му с разходите за дейността, ако не са осигурени на друго основание през съответния месец;

Следователно, ако възнаграждението по гражданския договор след намаляването на разходите за дейността е по-малко от една минимална работна заплата за страната към момента, лицето не подлежи на задължително обществено осигуряване и има право да получава обезщетението за безработица от бюрото по труда

Съгласно чл. 54д. ал. 3 КСО, лицето е длъжно да декларира пред съответното териториално поделение на Националния осигурителен започването на трудовата дейност в срок до 7 работни дни.

Ако по време на получаване на паричното обезщетение лицето започне да упражнява дейност - основание за задължително осигуряване по чл. 4, която бъде преустановена след по-малко от 9 месеца, изплащането на паричното обезщетение се възстановява за оставащия към датата на прекратяването период, ако регистрацията на лицето в Агенцията по заетостта е направена в срок 7 работни дни от прекратяване на трудовата дейност. Ако регистрацията е направена след този срок по неуважителни причини, изплащането на паричното обезщетение се възстановява от датата на новата регистрация за оставащия към датата на прекратяването период, намален със закъснението.

11 Коментари

  1. Avatar
    Ивелина Николова 2018-01-15 21:28:47

    Здравейте, получавам обезщетение за безработица и имам възможност да получа хонорар за определена работа. Работата, ще е в рамките на 2 седмици, а хонорара 400лв. Въпросът ми е, дали трябва да съобщя в Бюрото по труда и дали ще бъде спряно обезщетението ми? Също, ако бъде спряно, дали ще е за целият оставащ период от време, предвид факта, че работата, за която ще получа хонорар ще бъде за 2 седмици?

  2. Avatar
    Кими 2017-12-15 21:55:42

    Здравейте,получавам обезщетение за безработица. Искат да ме назначат от фирма на граждански договор. Трябва ли да се обадя в Бюрото по труда и в НОИ.

  3. Avatar
    Христов 2017-10-02 09:12:56

    Здравейте,
    към момента се осигурявам с 2 договора.
    Единия е по код 01 постоянен трудов договор и втория е по код 14 граждански.
    Предстои ми съкращение по код 01.
    Какво трябва да направя, за да имам право да се запиша на борсата за 12 месеца,тъй като имам над 12 год трудов стаж.
    По-скоро питането ми е дали договора по код 14 ще е пречка или ще трябва и него да го прекратя?
    Много благодаря!

  4. Avatar
    Христов 2017-10-02 09:08:28

    .

  5. Avatar
    Борислав 2017-10-01 11:16:54

    Здравейте,
    \\\"Сумата по гражданския договор <след приспадане на нормативно присъщите разходи> трябва да е под МРЗ - за 2017 това е 460 лв.\\\" Тоест под 460 лв нето или бруто? Благодаря!

  6. Avatar
    accountingnews.bg 2017-09-02 16:07:52

    Има, ако изплатената сума по гражданския договор след приспадане на нормативно присъщите разходи е под 460

  7. Avatar
    Кристина Недкова 2017-09-02 08:34:26

    В момента съм на пълен работен ден във фирма, предлагат ми работа на граждански договор. От фирмата скоро ще ме съкратят, поради намален обем на работа, мога ли да получавам обещетение от борсата и да се водя на граждански договор- 200лв ще е заплащането? Благодаря!

  8. Avatar
    accouningnews.bg 2017-07-06 19:32:05

    Сумата по гражданския договор след приспадане на нормативно присъщите разходи трябва да е под МРЗ - за 2017 това е 460 лв.

  9. Avatar
    Биби 2017-07-05 23:10:00

    Здравейте,получавам обезщетение за безработица. Искат да ме назначат от фирма на граждански договор. До каква сума е позволено да получавам,без това да е предпоставка за прекратяване на обезщетението от борсата? Благодаря!

  10. Avatar
    accouningnews.bg 2017-05-26 15:59:10

    При гражданския договор няма заплата и работно време. Ако имате изплатена сума по граждански договор, 230лв. ,, върху нея не се удържат осигуровки, защото е под МРЗ . Т.е продължавате да си получавате обезщетението за безработица

  11. Avatar
    Ралица Радева 2017-05-25 09:25:17

    Безработна съм с право на обезщетение. От 18.05.2017г.съм на граждански договор на 4 часа със заплата 230лв. Трябва ли да се обадя в Бюрото по труда и в НОИ. Договорът е за 1 месец. Какво трябва да предприема?

Напиши коментар