[Znamkak.com] Счетоводни грешки и начин за корекцията им
Понякога се случва да сгрешим. Ако си открием грешката преди да сме приключили отчетния период, да сме публикували отчетите си и да сме подали данъчните си декларации, можем да я коригираме текущо. Какво обаче да правим ако всичко е приключило и чак тогава я забележим?
Грешките допуснати във финансовите отчети са предмет на разглеждане от МСС-8, съответно СС-8. Преди обаче да започнем да правим каквото и да е в съответствие със стандарта, следва да преценим доколко е съществена грешката.
Приема се, че дадено перо/статия е съществено, ако непредставянето му или погрешното му представяне би заблудило потребителите при вземане на решения на база на информацията от финансовите отчети.
За различните дружества нивото на същественост е различно.
Освен това, съществеността може да има както количествен (стойностен) измерител, така и качествен (функционален). Изискванията на стандарта се прилагат единствено ..........................
Целият материал е достъпен за абонати на ZnamKak.com. Вече имаш абонамент? Логни се.
гост-автор: Теодор Тодоров
В тази статия ще прочетеш:
- Какви са счетоводните аспекти на счетоводните грешки и как МСС-8 и СС-8 регламентират тяхното коригиране
-
Ще намериш практически пример за преизчисляване на финансовия отчет в резултат на счетоводни грешки
-
Какво трябва да знаем за данъчните аспекти при третирането на счетоводни грешки
- Някои практически аспекти и рискове
Илюстрация: Business photo created by freepik - www.freepik.com
Настоящото изложение има информативен и опознавателен характер. Изразява личното професионално мнение на авторите на сайта и не представлява конкретен съвет или консултация