Работа през официални празници

автор: Ваня Иванова

Независимо, че на официален празник се почива, има случаи, когато поради непрекъснат производствен цикъл или пък дежурство , следва да се работи.  За работата си в този ден работникът следва да  получи двойно възнаграждение:

Трудово възнаграждение за работа през официалните празници

За работа през дните на официалните празници, независимо дали представлява извънреден труд или не, на работника или служителя се заплаща според уговореното, но не по-малко от удвоения размер на трудовото му възнаграждение(Чл. 264 Кодекса на труда)

Например, ако  едно лице по график е дежурно на 06.09.2016 и е на работа,но  почива друг ден през месеца, така че да няма извънреден труд,  във фиша му за септември трябва да  има отделно допълнително начисление за работа на официален празник:

Отработени дни: 20

Основна заплата: 1000лв.

Клас:30 лв.

Доп. възн.за работа на официален празник:  51.50лв. (1030/20 дни)

 

Ако обаче този един ден се яви извънреден труд, освен доп. възнаграждение за работа на празник, ще получи и допълнително възнаграждение за извънреден труд на празници

Заплащане на извънредния труд

Положеният извънреден труд се заплаща с увеличение, уговорено между работника или служителя и работодателя, но не по-малко от:

3. 100 на сто - за работа през дните на официалните празници;

4. 50 на сто - за работа при сумирано изчисляване на работното време.

(2) Когато не е уговорено друго, увеличението по предходната алинея се изчислява върху трудовото възнаграждение, определено с трудовия договор.( Чл. 262 Кодекса на труда)

Т.е 100% увеличение върху 51.50 лв, за това, че е извънреден труд през празник

Фишът му за месец септември би следвало да изглежда така:

Отработени дни: 20

Основна заплата: 1000лв.

Клас:30 лв.

Доп. възн.за работа на официален празник:  51.50 лв.  (1030/20дни- още едно възнаграждение)

Извънреден труд през празник:  8часа - 103лв.(51.50*2 - със 100% увеличение заплащане на извънредния труд)

 

С индивидуалния трудов договор може изрично да се изключи възможността за полагане на:

1. извънреден труд;

2. нощен труд;

3. труд по време на национални празници.

 

Как се изчислява допълнителното възнаграждение :

За положения извънреден труд се заплаща увеличение в минималните размери по реда на чл. 262 от Кодекса на труда. Увеличението се изчислява на базата на основната работна заплата и допълнителните трудови възнаграждения с постоянен характер на работника или служителя по индивидуалния трудов договор, освен ако е договорено друго.(Чл. 7.НСОРЗ)

Документиране

За полагането на извънреден труд, дежурство и за времето на разположение на предприятието се издава заповед от работодателя. Тя се съобщава на работниците и служителите най-малко 24 часа предварително. (чл. 15. (1)НРВПО)

Съгласието за полагане на извънреден труд от майките с деца до 6-годишна възраст, от майки, които се грижат за деца с увреждания независимо от възрастта им, и от трудоустроени работници и служители се дава в писмена формаза всеки отделен случай.(Чл. 16.НРВПО)

В специалната книга за отчитане на извънредния труд се посочват: трите имена на работника и служителя, номерът на заповедта за полагане на извънреден труд, денят и часът на започване и завършване на работата и размерът на трудовото възнаграждение, изплатено на работника и служителя за положения от него извънреден труд. (Чл. 18. (1) НРВПО)

Положените часове извънреден труд се отразяват във ведомостите за заплатите за съответния месец. Чл. 18. (2) НРВПО


Настоящото изложение има информативен и опознавателен характер. Изразява личното професионално мнение на авторите на сайта и не представлява конкретен съвет или консултация

Напиши коментар