Проект на Закон за изменение и допълнение на Закона за равнопоставеността на жените и мъжете

В Портала за обществени консултации https://www.strategy.bg е публикуван за обществено обсъждане Проект на Закон за изменение и допълнение на Закона за равнопоставеността на жените и мъжете

Предложените промени целят транспонирането на Директива (ЕС) 2022/2381 на Европейския парламент и на Съвета, която насърчава балансираното представителство на половете в управителните органи на публични дружества, регистрирани на фондовата борса. Този проект предвижда конкретни мерки за достигане на представителство от поне 33% за по-слабо представения пол на управленско ниво в срок до 30 юни 2026 г.

За кои дружества се отнасят предложените промени?

Промените се отнасят за публичните дружества, регистрирани на фондовата борса в България, с изключение на микро-, малки и средни предприятия.

Защо се въвеждат тези промени?
С приемането на този законопроект България трябва да транспонира изискванията на директивата в своето законодателство, като крайната дата за тази стъпка е 28 декември 2024 г. Целта е да се подобри балансът между половете на управленско ниво в публичните дружества. За компаниите, които не изпълнят поставените цели, се предвиждат санкции. Това ще гарантира, че страната ни спазва европейските стандарти за равнопоставеност и ще избегне риска от финансови санкции от Европейската комисия.

Какво точно включват тези промени?
Проектозаконът поставя количествена цел – до 30 юни 2026 г. поне 33% от всички позиции в управителните органи на борсово регистрираните дружества да бъдат заемани от по-слабо представения пол. Това включва и позиции с изпълнителни функции и такива без изпълнителни функции в съветите на директорите и надзорните съвети.

Компаниите ще трябва да подават информация за броя на жените и мъжете в състава на управителните органи в своята годишна декларация за корпоративно управление, която се подава и понастоящем.

Задължението за отчетност ще включва и публикуване на данните на интернет страниците на дружествата до 15 май на следващата година. Комисията за финансов надзор ще изготвя списък на компаниите, които изпълняват целта, и ще го актуализира ежегодно.

Санкции за неспазване: Компаниите, които не предоставят изискваната информация или не успеят да постигнат целта, ще подлежат на глоби.

Срокове за действие
Транспониране на директивата в националното законодателство – до 28 декември 2024 г.
Постигане на целта за представителство на по-слабо представения пол – до 30 юни 2026 г.
Първо докладване на резултатите – през 2026 г., за отчетната 2025 г.
Краен срок на действие на закона – до 31 декември 2038 г.


Настоящото изложение има информативен и опознавателен характер. Изразява личното професионално мнение на авторите на сайта и не представлява конкретен съвет или консултация

Напиши коментар