Издаване на Удостоверение А1 за командировани работници
автор: Димитър Бойчев
Командироването на работници в друга държава-членка на ЕС заради трансгранично предоставяне на услуги или изпращане по друг повод (обучения, водене на преговори, участие в мероприятия и т.н.) е широко разпространена ситуация.
Следвайки основното правило (lex loci laboris) осигуровките за работниците би следвало да се внасят по законодателството на приемащата държава-членка. Но това би довело до сериозни затруднения за всички заинтересовани страни (работодателят, работниците и компетентните институции).
Поради тази причина в регламентите на ЕС е предвидена възможност осигурителните вноски за командированите работници да продължат да се внасят по законодателството на изпращащата държава-членка. Целта е да се улесни свободното движение на работниците и друго фундаментално право – свободното предоставяне на услуги в ЕС. Тъй като представлява един вид изключение от основното правило, тази възможност се реализира само ако са изпълнени пет задължителни изисквания:
- приложимост на националното законодателство на изпращащата държава-членка преди командироването на работника;
- съществена дейност на работодателя в изпращащата държава–членка;
- пряка връзка между работодателя и командирования работник;
- забрана за заместване на друг командирования работник;
- период на командироването до 24 месеца.
В България преценката за изпълнение на тези задължителни изисквания се извършва от НАП.
Работодател от България, който командирова/изпраща работници в друга държава-членка на ЕС е длъжен да информира компетентната териториална дирекция на НАП. Кратки периоди на командироване/изпращане принципно не освобождават работодателя от това задължение. За целта се използва формуляр образец Окд-236. Образецът на формуляра е публикуван на интернет страницата на агенцията на следният адрес. След като получи уведомлението и ако са изпълнени петте задължителни изисквания, НАП издава удостоверение А1, че лицето се осигурява в България и го връчва, независимо дали е било изискано от работодателя и/или работника.
Формуляр А1 доказва, че при работата в чужбина командированият работник остава осигурен в България и освобождава лицето/работодателя от задължения за осигуровки по законодателството на приемащата държава-членка, а нейните институции са длъжни да се съобразяват с него.
За осигурени в България работници, които са командировани в рамките на предоставяне на услуги в ЕС, осигурителните вноски се дължат върху доходите от трудова дейност, но върху не по-малко от минималните ставки на заплащане на труда в приемащата държава и върху не повече от максималния месечен размер на осигурителния доход. „Минимални ставки на заплащане” са определените от националното законодателство и/или от практиката на приемащата държава-членка. Информация относно наличие на минимални ставки на заплащане в другите държави-членки и техният размер се предоставя от Изпълнителна агенция „Главна инспекция по труда“.
За осигурени в България работници, командировани в рамките на предоставяне на услуги в държава от ЕС, в която не се прилагат минимални ставки на заплащане, осигуровките се дължат върху доходите от трудова дейност, но върху не по-малко от минималните осигурителни прагове по българското законодателство и върху не повече от максималния месечен размер на осигурителния доход.
Ако не са изпълнени всички или част от петте задължителни изисквания за издаване на Удостоверение А1, НАП постановява отказ, а осигурителните вноски за командированите работници се внасят по законодателството на приемащата държава-членка (основно правило).
Други често срещани ситуации са:
- основното правило (прочети повече);
- работа в различни държави-членки на ЕС (прочети повече);
- споразумения за изключения в ЕС;
- неактивни лица в ЕС.
източник: http://osigurovkite.com/. Тук са достъпни още материали, свързани с осигуровките и издаване на Удостоверение А1
Илюстрация:Designed by Freepik
-----------------
Димитър Бойчев е консултант по социално и здравно осигуряване. Има над 15-годишен професионален опит в държавната администрация (НОИ и НАП), последните 10 години от които в ЦУ на НАП . За допълнителна информация http://osigurovkite.com/.
Настоящото изложение има информативен и опознавателен характер. Изразява личното професионално мнение на авторите на сайта и не представлява конкретен съвет или консултация
2 Коментари
За колко време се чака да ми се издаде А1 и да мога да пътувам в ЕС
za kolko vreme moje da izdadete dokoment a1 i kolko 6te mi stryva blagodara