Застъпване на майчинство

автор: Ваня Иванова

Kакви документи следва да се попълнят и подадат към НОИ , когато служителка има застъпване на майчинството? Как следва да се изчисли размерът на новото обезщетение за бременност и раждане?

Въпрос: В момента съм в майчинство (втората година от него). Детенцето ми е на 1г.4м. и ми предстои раждане на второ детенце.  Въпросът ми е: какво ще получа като обещетение за първото и какво за второто детенце? Едни ми казват, че за първото се получава 170 лв, а за второто 90 % от заплатата, други, че изцяло се спира майчинството за първото дете. Какви документи и къде трябва допълнително да подам?

 

Когато служителката ползва допълнителен платен отпуск за отглеждане на малко дете до 2-годишна възраст  по чл. 164, ал. 1 от Кодекса на труда и бъде разрешен друг законоустановен отпуск-  в случая отпуск поради бременност и раждане по чл. 163, ал. 1 от Кодекса на труда, е налице прекъсване на отпуска за отглеждане на дете  по смисъла на чл. 164, ал. 5 от Кодекса на труда /КТ/ и на чл. 54, ал. 1 от Кодекса за социално осигуряване.

Чл.164 (5) КТ :

В случаите, когато не се ползува отпуск по ал. 1 или лицето, което ползува такъв отпуск, прекъсне неговото ползуване, на майката (осиновителката), ако работи по трудово правоотношение, се изплаща парично обезщетение от Държавното обществено осигуряване

Чл. 54. (1) КСО
 
Майката (осиновителката), която е осигурена за общо заболяване и майчинство и е имала право на обезщетение по чл. 52а, получава парично обезщетение в размер 50 на сто от обезщетението по чл. 53, ако:
1. не ползва допълнителния платен отпуск за отглеждане на малко дете или лицето, което ползва такъв отпуск, прекъсне неговото ползване;
2. самоосигуряващото се лице с право на обезщетение по чл. 53 започне да упражнява трудова дейност, за която се осигурява за общо заболяване и майчинство

Съдържанието на тази статия е актуализирано и допълнено.

Заповядайте в новия ни сайт , където може да намерите актуална и систематизирана  информация за всичките видове майчинство.

Там ще прочете:

- Какви са условията за получаване на майчинството на всеки един етап;

- Какво е нормативното основание за получаването на обезщетенето и ползването на отпуска;

- Как се определят периодът и размерът на обезщетенето;

- Какви документи се попълват от майката, бащата, бабата, дядото, осиновителката, осиновителя и всеки един от техните работодатели;

- Да изтеглите и попълните бланките на тези документи- декларации, заявления за ползване на отпуск, заповеди  за тяхното разрешаване;

- Да научите  кой и как може да прехвърля майчинството, кой има право да го ползва и кой какви документи трябва да подаде, стъпка по стъпка;

 Влезте в сайта и се регистрирате от бутон Регистрация.  Пробвайте безплатно 24 часа и ако информацията в новия ни сайт Ви е полезна, направете своя абонамент!

 

Ако имате въпроси - може да продължавате да ги задавате като коментар тук!

Илюстрация:Designed by Freepik


Настоящото изложение има информативен и опознавателен характер. Изразява личното професионално мнение на авторите на сайта и не представлява конкретен съвет или консултация

14 Коментари

  1. Avatar
    Шенай 2018-07-20 03:22:52

    Здравейте, детето ми е на 1г. 4м. март месец навършва 2 г. и трябва да се върна на работа. Сега съм бременна в 3 месец със второ, което ще се роди януари. За майчинство какъв доход ще се гледа? Заплатата на която са ме осигурявали преди да изляза в майчинство първият път( едва ли ) или майчинството, което получавам сега. Трябва ли да прекъсна майчинството да се върна на работа, трябва ли да уведомя работодателя си за втората бременност?

  2. Avatar
    Сибел 2018-03-02 08:58:39

    Здравейте, в майчинство съм за първо дете на 1г и 3 месеца в момента, чакам бебе второ след 2 месеца. Имам ли право да получа 50% от майчинството за първото дете ?

  3. Avatar
    accountingnews.bg 2018-02-11 13:26:41

    До Лидия
    Така, както описвате ситуацията, това не е вярно, защото към момента Вие сте осигурена за ОЗМ и имате най-малко 6 месеца осигурителен стаж като осигурени за този риск

  4. Avatar
    Лидия 2018-02-10 15:02:09

    Прекъснах майчинсвото си и взех платен отпуск докато детето (1.5г) започне да ходи по цял ден в яслата. В края на този отпуск детето се разболя и си взех болничен за гладане на дете. Според работодателя ми няма да ми изплатят болничния тъй като съм нямала отработен ден. Има ли нещо такова?

  5. Avatar
    Иринка 2018-01-10 15:09:12

    Здравейте бих искала да попитам дали ще получавам 50% от майчинството за първото дете в момента, в който ми излезе първия болничен за второто ?

  6. Avatar
    Джена Джекова 2018-01-08 13:38:08

    Моето дете е на 1 годинка и чакам второ в 4 месец съм как мога да изляза в болничен ? Трябва ли да се връщам на работа или може директно?!

  7. Avatar
    вил 2017-11-16 19:56:12

    Казаха ми, че не трябва да подавам заявление до работодателя за прекъсване на отпуска по член 164, защото това значи прекъсване и в такъв случай ще се преизчисли майчинството и няма да ползвам по-високата стойност обещетение... а направо болничния и декларация 8, за да няма преизчисление... това така ли е или не са ме консултирали правилно?

  8. Avatar
    accountingnews.bg 2017-11-16 17:48:02

    Вие прекъсвате отпуската за гледане на дете до 2 години, но излизате в болничен за бременност и майчинство- какво прекъсване имате предвид?

  9. Avatar
    Вил 2017-11-15 22:39:50

    Здравейте,
    С подаване на 1.Писмено заявление до предприятието, с което иска прекъсване на отпуската по чл. 164 ал.1 от КТ, не се ли получава прекъсване на майчинството и съответно се стига до преизчисление? За да се получава по- високия размер майчинство не би следвало да има прекъсване нали?
    Благодаря!

  10. Avatar
    accountingnews.bg 2017-07-26 22:36:24

    Да, обезщетението за 410 дни майчинство е едно и също и започва с първия болничен лист- 45 дни преди раждането

  11. Avatar
    Яна Христова 2017-07-26 19:39:11

    Благодаря за отговора, по общия ред се изчислява и ако дееето вече е навършило двете си години, а болничния е издаден преди навършването им?

  12. Avatar
    accountingnews.bg 2017-07-25 23:52:24

    По общия ред се изчислява обезщетението, както е описано в статията, сравнява се с размера на обезщетението за предходното дете и се изплаща по-високият размер.

  13. Avatar
    Яна Хрисотва 2017-07-24 15:32:08

    Здравейте, ако е издаден 45 дневния болничен , преди навършване на две години на първото дете и второто се роди след изтичане на болничния(преноси се) как се изчислява майчинството?

  14. Avatar
    Татяна Косева 2017-06-21 14:51:51

    Много практически полезен и точен материал.
    Благодаря Ви!

Напиши коментар